« Ožujak 2024 »

KLOKAN BEZ GRANICA
Autor: Vlasta Vlahović, 1. 3. 2012.

Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica" 2012.

Ove godine natjecanje je održano 15. ožujka za učenike od 1. do 4. razreda.

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Učenici se natječu podijeljeni u tri kategorije:

LEPTIRIĆI      – II i III razred osnovne škole
ECOLIERS       – IV i V razred osnovne škole
BENJAMINS    – VI i VIIrazred osnovne škole

Igra - natjecanje

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

PROPOZICIJE

ZAJEDNIČKI DIO

ZA SKUPINE ECOLIERS i BENJAMINS

• vrijeme pisanja je 75 minuta
  • rješava se 24 zadatka
  • natjecanje je pojedinačno
  • računari su zabranjeni
  • svaki zadatak ima pet ponuđenih odgovora od kojih je samo jedan točan
  • prvih osam pitanja nosi po 3 boda, drugih osam po 4 boda, a trećih osam po 5 bodova
  • ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
  • ako je zaokruženi odgovor pogrešan, oduzima se četvrtina bodova predviđenih za taj zadatak
  • na početku svaki sudionik dobiva 24 boda, kako bi se izbjegli negativni bodovi
  • najveći mogući broj bodova je 120

ZA SKUPINE  LEPTIRIĆ

• vrijeme pisanja je 60 minuta
  • rješava se samo 12 zadataka
  • natjecanje je pojedinačno
  • računari su zabranjeni
  • prva četiri pitanja nose po 3 boda, druga četiri po 4 boda, a treća četiri po 5 bodova
  • ako nijedan odgovor nije zaokružen, zadatak donosi 0 bodova
  • na početku svaki sudionik dobiva 12 bodova, kako bi se izbjegli negativni bodovi
  • najveći mogući broj bodova je 60

Nagrade najboljim učenicima dodjeljivat će se od 25. svibnja 2012. godine

Obavijesti se mogu dobiti na Internetu http://www.matematika.hr/natjecanja/klokan .