« Travanj 2024 »

POSJET TEHNIČKOM MUZEJU
Autor: Administrator , 18. 10. 2013.

U mjesecu kolovozu 1945. na gradove Hirošimu i Nagasaki bačene su atomske bombe. Prvi puta u povijesti osjetila se moć nuklearnog oružja. Posljedice bombardiranja bile su stravične.

Izložba Memorijalnog muzeja mira u Hirošimi prikazala je posljedice eksplozije nuklearnih bombi u Hirošimi i Nagasakiju, ali i upozorila na prisutnosti nuklearnog oružja u današnje vrijeme (94% posjeduju Rusija i SAD).

Zanimljivost izložbe bili su predmeti koji su "preživjeli" nuklearnu katastrofu, a nalazili su se kod žrtava ili na njima.

Ova putujuća izložba obilazi svijet od 1995.godine i poziva na nuklearno razoružanje.

Bili smo u Tehničkom muzeju na putujućoj izložbi „A bomba – Hirošima i Nagasaki“. U izložbenoj dvorani smo vidjeli mnoge fotografije snimljene blizu mjesta eksplozija, a pogledali smo i dokumentarni film i razgovore s preživjelim osobama. Najzanimljiviji su mi bili priloženi predmenti, originali i replike, koji su s mjesta stradanja. Izložba je bila vrlo zanimljiva.

Tea T.

Izložba je bila vrlo zanimljiva. Doista je potresno vidjeti što su sve ti ljudi proživljavali. Nadam se da se više takvo što neće ponoviti.

Magdalena D.

Fasciniralo me što sve čovjek može preživjeti. Gledali smo slike ljudi koji su bez svijesti ležali s opekotinama i ozljedama. Čudila sam se što je dosta stvari sačuvano (odjeća, kutija za hranu, boca) iako se teško prepoznaju. Gledali smo film u kojem su ljudi govorili o svojem stradanju. Mnogi su izgubili obitelji. Na ovoj izložbi vidjeli smo lošu stranu svijeta.

Petra T.

Djevojčica Sadako Sasaki postala je simbol nuklearnog stradanja Japana. Pročitajte knjigu „Sadako hoće živjeti“.