« Ožujak 2024 »

Europska Noć istraživača
Autor: Ana Flisar Odorčić, 24. 9. 2014.

Poštovani učenici,
pozivamo Vas da sudjelujete na Europskoj noći istraživača 2014, jedinstvenoj manifestaciju koju promiče Europska komisija, a koja će se održati u petak, 26. rujna 2014. u Zagrebu u prodajnom centru Avenue Mall. Za više informacija kliknite na "Opširnije".

Europska noć istraživača tradicionalno se održava svake godine zadnjeg petka u mjesecu rujnu u više od 300 gradova diljem Europe. Već dvije godine zaredom, Split i Zagreb su domaćini ove manifestacije koja ima za cilj na zabavan i jednostavan način podići svijest šire javnosti o važnosti znanstvenog istraživanja za društvo kako bi se srušile
predrasude koje često postoje prema znanstvenoistraživačkoj zajednici, te povećala zainteresiranost mladih za profesionalnu karijeru u znanosti.
Glavna tema ove noći je promicanje znanosti pod geslom "Istraživanje za inovacije, inovacije za javnost". Noć istraživača dovodi znanstvenike među ljude, na ulice i prodajne centre, van okvira u kojima se znanost odvija svakodnevno, kako bi se ljudima, a posebno mladima približilo što istraživači rade i naglasila njihova korisnost društvu.
Cilj je privući i motivirati mlade, kreativne ljude, da se bave tako važnim poslom kao što je znanost kroz direktan kontakt sa vrhunskim hrvatskim znanstvenicima koji su svoju kreativnost i inovativnost u poslu već pokazali.
Program na svim punktovima u Zagrebu (Avenue Mall) će biti cijelo vrijeme na raspolaganju za posjetitelje od 18h do 23h. Svečano otvaranje će biti upriličeno u 19h, a posebno iznenađenje za sve posjetitelje je predviđeno u 21h. Program je namijenjen zainteresiranoj javnosti, posebno djeci i mladima. Glavne aktivnosti će
se odvijati kroz interaktivne Eureka module na malim pozornicama na kojima će istraživači predstavljati svoja znanstvena dostignuća i izazove za budućnost. Posjetitelje očekuje mnoštvo nagrada poput mini laboratorija, mikroskopa, detektora i sličnih znanstveno-popularnih igračaka.

Detaljan program se može vidjeti na Web adresi
www.noc-istrazivaca.hr, te na Facebook i Twitter stranicama.
Noć istraživača organizira Društvo znanost.org, u suradnji sa Sveučilištem u Splitu, Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, te s Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije HAMAGBICRO.
Projekt je sufinanciran od Europske komisije kao prvi hrvatski projekt prihvaćen kroz program Obzor 2020 (ref. H2020-MSCA-NIGHT-2014-633305).
INFORMACIJE I KONTAKT: Web: http://www.noc-istrazivaca.hr; e-mail: kontakt@noc-istrazivaca.hr
Zagreb: zagreb@noc-istrazivaca.hr, Doris Boras, 091/2336-995