« Ožujak 2024 »

„Mažuranićevi matematičari“ na LUCKU
Autor: Administrator , 27. 1. 2020.

U subotu, 25. 1. u Gimnaziji Lucijana Vranjanina održano je 11. ekipno natjecanje iz matematike za osnovne škole pod nazivom „Lucko“.
Našu školu, pod vodstvom profesorice Jasminke Viljevac, predstavljala je ekipa „Mažuranićevi matematičari“ u sastavu: Nika Hodak, Lana Kršić i Natali Jerkić iz sedmoga razreda te Frano Penava iz šestoga razreda.

Pod "OPŠIRNIJE" pročitajte i pogledajte više o ovom natjecanju.

Ekipna natjecanja zanimljiva su i za razvoj djece poželjna. Osim rješavanja zadataka iz matematike, učenici različitih razreda surađuju, razmjenjuju iskustva, isprobavaju uloge u timu, upoznaju druge učenike i crpe motivaciju za ustrajniji rad.
Pravila su slična za sva ekipna natjecanja. Ekipa se sastoji od četiri člana, od čega je najviše dva učenika osmoga razreda. Natjecanje traje 90 minuta. U tom vremenu  ekipa zajednički rješava 45 zadataka. Zadaci su na zaokruživanje i podijeljeni su u tri skupine različite težine.  Na svakoj skupini zadataka piše koliko bodova donosi. Na listiću za odgovore zaokružuje se samo jedan odgovor. Ako se zaokruži više odgovora ili nije jasno što je zaokruženo, odgovor će biti nevažeći kao da zadatak nije ni rješavan. Netočno zaokružen odgovor nosi negativne bodove.  Džepno računalo nije dopušteno, kao ni upotreba formula.
Vidimo da su pravila dosta zanimljiva, (sigurno nitko iz ispita znanja nije dobio negativne bodove) pa je tu i jedno novo iskustvo.
Nadamo se da ćemo dogodine povesti bar dvije ekipe i da ćemo se uz matematiku opet dobro zabavljati.

Jasminka Viljevac, prof.