SURADNJA SA ŠKOLSKOM KNJIŽNICOM
Autor: Kristina Repek, 10. 6. 2022.

Tijekom školske godine 2021./22. učenici 4.a sudjelovali su u nizu projekata koje je osmislila i provela profesorica Marija Gajski. Projekti su bili raznovrsni i svi redom djeci zanimljivi zbog izvrsne pripremljenosti naše knjižničarke.

RAZREDNI PROJEKT "ŽIVOTINJSKA FARMA"

Kroz ovaj projekt učenici su istraživali razne životinje koje su upoznali kroz naslove za lektiru, crtali ih, istraživali i prezentirali pred razredom.

19.11.2021.Radionica o pravima životinja i izrada razredne knjige

18.2.2022. Istraživačka radionica uz književno djelo Knjiga o džungli

25.4. 2022.Radionica povodom Svjetskog dana pingvina

31.5.2022.Završnica i evaluacija projekta

Kroz istraživanja na internetu i enciklopedijama saznali su mnogo o divljim životinjama, njihovom staništu, prehrani i načinu života u divljini.

NACIONALNI PROJEKT "DAJ ŠAPI GLAS"

4.10.2021. Predstavljanje svog kućnog ljubimca fotografijom (Međunarodni dan životinja)

8.11.2021.Pravila ponašanja prema kućnim ljubimcima

Učenici su kroz izlaganja i izradu plakata utvrdili vlastita saznanja o njezi i brizi za kućne ljubimce.

MEĐUNARODNI eTWINNING PROJEKT "GLAGOLJICA - PISMO RODA MOGA"

9.3.2022.Radionica glagoljaških slova-pišemo glagoljicom

-crtamo starohrvatske motive

13.6.2022.Završnica i evaluacija projekta

Učenici su dodatno proširili znanje iz prirode i društva o povijesti Hrvata od doseljenja u današnju domovinu i pismu kojim su pisali.

MEĐUNARODNI eTWINNING PROJEKT "ČUDESNA TEKUĆINA VODA"

28.2.2022.Istraživačka radionica po grupama:

-Odakle dolazi voda iz slavine?

-Što se zbiva kad povučemo vodu?

-Putovanje rabljene staklene boce

Učenici su skupnim radom proučili zadane teme, izradili plakat i napravili prezentaciju kojom su ostale skupine doznale sve o zadanoj temi.

MEĐUNARODNI eTWINNING PROJEKT "MITOVI I LEGENDE"

26.10.2021.Prezentacija o staroslavenskim mitovima i legendama

27.10.2021.Istraživanje mitoloških bića i ilustriranje

28.10.2021.Priče iz davnine-poveznica lektirnog naslova i projekta

Kroz čitanje književnog djela I:B:Mažuranić Priče iz davnine učenici su proširili znanje i razumijevanje projekta u kojem su sudjelovali.

MEĐUNARODNI eTWINNING PROJEKT "ČOKOLADNI IZAZOV"

24. 3. 2022. Radionica o nastanku čokolade, istraživački rad.

4. 5. 2022. iskorištavanje djece za rad na plantažama kakaovca.

12.5.2022.Prezentacija o porijeklu, mjestu rasta i načinu konzumiranja čokolade kroz povijest. Istraživali smo i slikali plakate o izradi čokolade, učili o naprednim civilizacijama Asteka i Maja koji su započeli uzgoj kakaovca i izradu čokoladnog napitka.

Također smo istraživali čokoladne okuse i crtali stablo kakaovca.

6.6.2022.Završnica i evaluacija projekta

Naravno, najslađi dio projekta učenicima je bilo degustiranje različitih čokolada, keksa i bombona sa čokoladom, ali su i naučili o fair trade načinu branja i izrade čokolade, o ekvatoru, različitim načinima obrade kakaovca i važnosti pranja zuba nakon slatkog obroka.

4.a također je sudjelovao u eTWINNING PROJEKTU UZ ČITANJE RIJEČI RASTU, 22.3.2022.,čitanjem i pisanjem haiku stihova.

Smatram da su učenici mnogo naučili kroz sve projekte te se pripremili za rad u petom razredu istraživačkim radom, prezentacijama i suradnjom na zajedničkim temama.

Rad s kolegicom Gajski je bio izuzetno srdačan, stručan i dobro osmišljen te bih joj zahvalila za sve vrijeme i trud posvećen radu s učenicima 4.a i učiteljicom (koja je uz nju također puno naučila).

Učiteljica: Mirna Vranić

U Zagrebu,10.6.2022.