« Kolovoz 2022 »

Naša knjižnica
O nama

Školska knjižnica OŠ Ivana Mažuranića osnovana je otprilike kad i škola, no dok se ne nakupi određeni broj knjiga običaj je da se knjige ne popisuju. Tako je naša knjižnica službeno osnovana podosta godina nakon što je osnovana škola. Nastavnička je knjižnica osnovana 10. lipnja 1965. godine, a učenička 16. studenog 1964. godine. Naravno da nastavnički fond sadrži knjige koje služe nastavnicima, a učenički fond služi i nastavnicima i učenicima. Učenički fond sadrži slikovnice, knjige i referentnu literaturu (enciklopedije, atlasi, rječnici, leksikoni), a nastavnički uz to sadrži i audio i video građu (gramofonske ploče, cde, dvde, video-kazete i zvučne knjige).

Knjižnica sadrži i časopise koje su izlazili zadnjih nekoliko godina i to dječje časopise (SMIB, Radost, Zvrk, Tintilinić, Modra lasta, Prvi izbor, Moj planet, Meridijani, Enter…) i časopise za nastavnike (Republika, Dijete i društvo, Strani jezik, Hrvtaske šume, Hrvatski zemljopis, Drvo znanja…)

Imamo i zbirku vrijednih knjiga koje su bile značajne u prošlosti (uvezene «Danice ilirske» od od 1835. do 1845., «Hrvatsko kolo» iz tridesetih i četrdesetih godina prošlog stoljeća, «Djelo» iz 1948. godine, «Republika» iz 1945. i 1948. godine, Njegošev «Gorski vijenac» iz 1947. godine).

Besplatno preuzimanje lektire u elektroničkom obliku (pdf ili pub)

Besplatno preuzimanje/download lektira za osnovnu i srednju školu u PDF ili epub formatu. Stranica za popularizaciju knjige i čitanja se nalazi na http://www.knjigasvima.com/

Rezlutate ankete o čitanju za šk.god. 2018./19. pogledajte na poveznici.

ANKETA

Izvješće za školsku knjižnicu za šk. god. 2018./19. možete pročitati na poveznici.

IZVJEŠĆE

ENCIKLOPEDIJE, RJEČNICI, ATLASI

ENCIKLOPEDIJE NA INTERNETU

RJEČNICI

• Hrvatski jezični portal - zajednički projekt Novog Libera i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada. Sadrži preko 100 000 osnovnih riječi.

JEDNOJEZIČNI RJEČNICI

DVOJEZIČNI RJEČNICI

VIŠEJEZIČNI RJEČNICI

• EU-dictionary - zastupljeni jezici: engleski, njemački, talijanski, španjolski, francuski, nizozemski, švedski, finski, japanski, latinski
  • Logos dictionary - zastupljena 22 jezika plus AV-materijali

INFORMATIČKI RJEČNIK

• Megabajt - besplatni online informatički rječnik na hrvatskom jeziku

PRAVOPIS

ATLASI

LEKTIRE

Mrežna adresa: lektire.skole.hr

OPĆI POJMOVI

Knjižnična građa

Knjižnična građa je sva građa koju knjižnica prikuplja, obrađuje i daje na korištenje. Može biti knjižna I neknjižna. Neknjižna građa može biti periodika (časopisi I novine), AV (audio vizuelna) građa, igračke i drugo (karte, plakati…)

Klasifikacija

Klasifikacija je postupak podjele knjižnične građe prema stručnim područjima.

U našoj knjižnici koriste se dobna i Univerzalna decimalna klasifikacija.

Dobna klasifikacija (slova) :

S  – slikovnice (samo slike)

M  – književnost za najmlađe

D  – književnost za djecu

O  – književnost za mlade

N  – narodna književnost

I    – igrokazi, dramska književnost

Univerzalna decimalna klasifikacija (brojevi):

0 – Općenito

1 – Filozofija i psihologija

2 – Religija

3 – Društvene znanosti

4 – Slobodna grupa

5 – Prirodne znanosti

6 – Primijenjene znanosti

7 – Umjetnost. Sport. Zabava

8 – Jezik. Književnost

9 – Geografija. Biografije. Povijest

Unutar stručne skupine knjige su poredane abecednim redom prema prezimenima pisaca.

Signatura

Signatura (lat. signum = znak ) je oznaka prema kojoj jedinica knjižnične građe zauzima mjesto na polici a pisana je na knjižničnoj građi, listiću, džepiću i naljepnici.

Najčešće se sastoji od tri dijela (reda):

Primjer:

SIGNATURA

OBJAŠNJENJE

Književnost za djecu

KUŠAN

Ivan Kušan

kok

Koko u Parizu

Referentna zbirka

Referentna (priručna) zbirka (franc. referer.=navesti, upućivati,citirati) bogata je različitim obavijestima i upućuje na izvore podataka.

Sadrži : enciklopedije, leksikone, rječnike, atlase, priručnike, pravopise, bibliografije, adresare, vodiče i dr.

Može se koristiti samo u knjižnici.

Katalog

Katalog je popis knjižnične građe u knjižnici. Vrste kataloga u školskoj knjižnici su:

a) abecedni (prema prezimenu pisca)

b) stručni (prema stručnoj skupini)

c) naslovni (prema naslovu djela)

Pravilnik o radu skolske knjiznice OSIM.pdf