« Svibanj 2024 »

Dan planeta Zemlje
Autor: Kristina Repek, 25. 4. 2023.

Još od 1969. godine postoji ideja o obilježavanju Dana planeta Zemlje, a predstavljena je na konferenciji UNESCO-a. Službeno obilježavanje je započelo 1992. godine, kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda (UN) o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Dan planeta Zemlja obilježava se u cijelom svijetu, a iako je cilj uvijek isti, a to je smanjenje čovjekova štetnog djelovanja na okoliš, svake je godine određena druga tema koja se naglašava. Ovogodišnja je tema “Investiraj u naš planet!“.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja svake godine kako bi se jačala svijest ljudi o važnosti očuvanja prirodnog okoliša. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnosti koje prijete očuvanju života na Zemlji.

Povodom Dana planeta Zemlje u školi nas je posjetio 25. travnja 2023. Domagoj Jakopović Ribafish. Učenici su slušali interaktivno predavanje o očuvanju okoliša. Predstavljen je i Projekt RokOtok.

PROJEKT je nastao je u spomen na sina Roka, odlukom da je važno ispuniti obećanje svom sinu, a to je povezati sve nastanjene jadranske otoke, plivati od otoka do otoka, ali i produbiti priču i u nju uključiti drugu djecu i roditelje, te škole i učenike. Nakon povezivanja svih otoka plivanjem, Ribafish radi na edukaciji i senzibilizaciji djece, njihovih roditelja, odgojitelja i svih zainteresiranih za teme o očuvanju okoliša. Na susret se odazvalo dvjestotinjak djece.

Učenici su saznali mnoštvo informacija o onečišćenju okoliša i važnosti da se u
važnim promjenama uvijek polazi od samoga sebe. Nakon interaktivnog
predavanja na kojem su učenici saznali zašto je plastika opasna i zašto treba
odbaciti navike koje uništavaju našu Zemlju učenici su se bacili na posao čišćenja
okoliša škole.

Mr. Marija Gajski, prof. i dipl. bibl.