Glagoljaška radionica
Autor: Valentina Ćorić, 17. 2. 2022.

Našu je pismenost srednjeg vijeka obilježilo glagoljično pismo. Najstariji spomenici na hrvatskom jeziku pisani su glagoljicom. Glagoljica se upotrebljavala do početka 16.stoljeća. Najstariji spomenici potječu iz 11.stoljeća na Kvarnerskom području i u njegovoj blizini gdje se glagoljica najprije ukorijenila: Krčki natpis, Valunska ploča, Plominski natpis, Bašćanska ploča i Jurandvorski ulomci.

Učenici 4.b razreda učili su lekciju o prvim hrvatskim spomenicima na glagoljici i odlučili su ovladati tim pismom. Uz pomoć abecede na glagoljici učenici su prijatelju iz klupe pisali pismo na glagoljici, a zatim su odgovarali. Uživali su u pisanju poruke i odgonetavanju primljene poruke. Nakon te vježbe zabavili su se ispisujući svoje ime u veselim bojama.